Dolina Slapnice: Zapisana kao San Ivanjske noći

Šumovita dolina i staza potoka Slapnice skrivaju stihove Dobriše Cesarića. Potok, slap, potok, slap… I tako kilometrima između stjenovitih i zelenih obronaka Žumberka.

Žumberak je i inače poznat po svom zelenilu i vodi: vjerojatno ste već čuli za Sopotski slap i Cerinski vir. E pa, ne idemo tamo 😀 Umjesto toga, čekaju nas dolina potoka Slapnice i lagana dugačka staza uz prateći žubor vode. Putem ćemo naići na dva velika slapa, špilju, i još par vrckavih potočića koji skakuću preko kamenja.

Smještena 45 minuta vožnje od Karlovca i sat i nešto od Zagreba, dolina Slapnice zgodna je za poludnevni izlet ako želite laganu šetnju i rekreaciju u prirodi.


Dolina potoka Slapnice u Parku prirode Žumberak

„Porječje Slapnice je prije izgradnje ceste bilo zaokružena cjelina iskonske prirode. U okolnim je gustim šumama i šumarcima bilo različite divljači, a u potoku puno pastrvi. Slapnica je bila poznata i po vižlastim vidrama. Uz potok je vijugala šumska staza na koju je zbog bujnog raslinja samo mjestimice pokrivalo sunce. Stazom su se uglavnom koristili mještani s brdskih okolnih sela noseći mljeti žito u slapničke mlinove.“

Vladimir Jagarić, časopis Hrvatski planinar 1996. godine

Dio doline je 1965. godine zaštićen kao značajni krajobraz, a od 1999. godine postaje dio Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje.

Pitoma dolina i staza potoka Slapnice zaštićene su strmim stijenama. U nju se slijevaju i drugi potoci – putem ih možete vidjeti na mjestima gdje se staza odvaja. Vodeno ime sad ima još više smisla.

Šetnja je stvarno lagana i put je uglavnom uredni makadam. No ako ćete skretati s nje da obiđete obližnje slapove, budite prikladno odjeveni jer ima uspona, skakanja preko srušenih stabala, skliskog kamenja i ostalih čari planinarenja u dolini.

Svako doba nosi svoje – hladniji dani nose više padalina i vode, no uskraćuju zelenilo i šarenilo cvijeća. Ljetni dani su skromniji vodom, ali je sve u zelenilu. Šuma, livade, stijene pune mahovine…

Mi smo došli baš u međudoba kada još nije prošla zima, a nije ni počelo proljeće. Svejedno je bilo lijepo prošetati dolinom, udahnuti malo zraka i izgubiti signal. Kao što vidite, bilo je tu dosta uvelog lišća, golišavih grana, ali i prvih vjesnika proljeća poput visibaba, zvončića i jaglaca.

Tu živi rijetki vodenkos, tamna ptičica s bijelom kragnicom koja može loviti pod vodom. Uskoči, zaroni, zgrabi, izleti. A onda ide na svoj tretman ljepote, sređuje perje i maže ga uljima za nove avanture. Nažalost nismo ga sreli, možda je bio kod kozmetičarke.


„Teče i teče, teče jedan slap…“

Prilikom šetnje sretat ćete slatke male slapove koji skakuću preko sedre ili kamenja. Voda je kristalna i tirkizna, a ponegdje joj se možete približiti sa staze ili s drvenih mostića. Stignete li do Matinog mosta, znajte da je Mate nekad živio u dolini, imao mlin i brinuo se za stari drveni most.

Duž potoka su se nekad nalazili mlinovi za pšenicu i kukuruz. Danas je očuvan samo jedan – Draganov mlin. Možda sretnete i dragu baku Nadu iz Draganovog mlina. Kao i sve Žumberčane, prati ju dobar glas gostoljubive domaćice.

Još jedan vrijedan spomenik tradicionalnoj gradnji je kameno-drvena kurija obitelji Medven iz 1868. godine. Nalazi se u Medven Dragi, samo mrvicu dalje od skretanja za Slapnicu.

A sada, konačno veliko finale. Dolina Slapnice ima dva velika slapa do kojih vodi staza koja se odvaja s glavnog puta. Bit će vam jasno kada, jer su uredno postavljene table.


Vranjački slap

Prvi po redu je Vranjački slap kraj kojeg stražari vranjačka špilja – tzv. „Zidane pećine“. Ime je dobila prema zidu puškarnice koji se nalazi unutra od vremena Osmanlija. U 16. stoljeću su tijekom turskih osvajanja stanovnici bježali na sjever i pronalazili zaklon gdje su mogli. Toliko godina evolucije, a kad zagusti, čovjek se ponovno vraća dobroj staroj špilji.

U planinarskim crticama Vladimira Jagarića čitam slabo poznatu legendu: da su u špilji povremeno stanovali židovi-trgovci. Narod ih je zvao torbarima ili kramarima, a špilje su koristili i za skrivanje robe. Stari Vranjani su ih sumnjičili za krađu kokoši, pa su ih noću zalijevali vodom kroz otvor špilje – u nadi da će ih otjerati.


Slap Brisalo

Drugi poznati slap je Brisalo, a oba su visoka oko 15 metara. Od tolike vlage „bazen“ u koji Brisalo pada izgleda kao zeleni amfiteatar od algi i mahovina. Još ću se jednom pozvati na Jagarića jer toliko srčano opisuje krajolik, a onda završavam, obećajem 🙂

„Okolina Vranjačkog slapa podsjeća na začaranu Šumu Striborovu iz bajke Ivane Brlić-Mažuranić, dok je krajolik Brisala tipična Shakespeareova romantična šuma iz Sna ljetne noći. Usred te čarolije caruje vragoljasti vilenjak Puk, koji kao da će se svakog trena pojaviti ispod zelenih šeširića lisnatih lopuha.“

Dolina Slapnice

Nema romantike bez dobre logistike

Dolina je dugačka oko 10 kilometara, a za prošetati njome trebat će vam oko dva sata u jednom smjeru. Računajte na to da ćete vjerojatno praviti pauze kraj slapova, fotkati i ukopano zuriti u grabežljivog jastreba koji patrolira nebom, pa će vam trebati oko pet sati za šetnju naprijed i nazad.
Naravno, možete to i skratiti tako da jednostavno ne idete do kraja. Mi smo bili „jedni od tih“ ovaj put jer je NETKO imao strašnu upalu mišića 😀 Tako da smo obišli prvi slap, a drugi vidjeli iz daljeg podnožja. Treba nešto ostaviti i za proljeće. Elem:


Kako doći do doline Slapnice?

Dođite do mjesta Medven Draga (5 km sjeverno od Krašića). Tamo ćete na cesti vidjeti tablu koja vas upućuje da skrenete desno – piše „ULAZ Slapnica“.

Možete parkirati ovdje i prošetati, ali možete i nastaviti autom još malo. Za kilometar-dva stići ćete skroz do parkinga prašnjavog kamenoloma Slapnica pa kasnije možete obogatiti izlet posjetom auto-praonici 😀 Iza kamenoloma počinje pješačka staza kroz dolinu.

Kamenolom Slapnica

S obzirom da ovdje nećete naići na restorane ili kafiće, savjetujem vam da si ponesete svoju hranu i vodu, ali i nešto toplo za odjenuti. Zna biti svježe.


Kreiraj izlet: Što još vidjeti oko Slapnice?

Zamislimo da smo ponovno u Medven Dragi kod one table koja označava ulaz u Slapnicu.

a) Ako ne skrenete za Slapnicu, već produljite ravno, možete posjetiti Arheološki park Budinjak = 35 min vožnje (usput možete svratiti na žumberačku pastrvu do Ribnjaka Vrabac – kod izvora Kupčine)

b) Možete se vratiti natrag, južno, prema Krašiću. Poznat je kao rodno mjesto Alojzija Stepinca, a ovdje možete vidjeti i staru drvenu hižu Mrzljak koja danas služi kao etnografska zbirka = 6 minuta vožnje

c) Putem od Medven Drage do Krašića možete zastati kod upadljive grkokatoličke crkve Blagovijesti. Nalazi se uz samu cestu – lako ćete uočiti crne kupole sa zlatnim ornamentima, smještena je na otočiću okruženom jezercem, a pored nje je mali Pribićki dvorac. Zgodno je za vidjeti.

d) Od Krašića dalje možete produljiti za Stari grad Ozalj, južno = još 15 minuta vožnje

A za dalje od toga, šta reć. Nastavite čitat ovaj sajt 😀 Bye

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*